TÉSZTÁBÓL, MIT LEHET - FŐTT TÉSZTÁK, GOMBÓCOK
*************
Bolognai spagetti (spaghetti bolognese)
Hozzávalók: 40 dkg darált hús, 40 dkg sűrített paradicsom, 2 fej közepes vöröshagyma, 10 dkg húsos füstölt szalonna, őrölt piros paprika, őrölt fekete bors, oregánó, só, 5 evőkanál cukor, 20 dkg reszelt sajt, 50 dkg spagetti, olaj
Elkészítés módja: a szalonnát apró kockákra vágjuk, lábasba tesszük, és egy evőkanálnyi olajon kiolvasztjuk. Sárgára pirítjuk benne az apróra vágott hagymát, majd hozzáadjuk a darált húst, és fehérre pirítjuk. Meghintjük a pirospaprikával, elkeverjük, hozzáöntjük a sűrített paradicsomot, majd sózzuk, borsozzuk, cukrozzuk és oregánóval fűszerezzük.
A tésztát a csomagolásán előírtak szerint kifőzzük, (olasz módra: „al dente” egy kicsit roppanós marad) leszűrjük, és tálba tesszük.
Tálaljuk külön a tésztát, a mártást (sugo) és a sajtot, így mindenki szedhet magának kedve szerint.
Ital gyanánt, ha nincs a háznál olasz „vino di tavola, rosso” (könnyű asztali vörösbor) kékoportót, vagy kadarkát kínáljunk.
Carbonari tészta Velencéből (carbonara alla Veneziana)
Hozzávalók: 50 dkg penne tészta, 25 dkg csiperkegomba, 25 dkg sonka, 3 dl tejszín, 1 kis doboz sűrített paradicsom, 15 dkg trappista sajt, vaj, só, őrölt fekete bors
Elkészítés módja: a gombát felszeleteljük, kevés vajon megpirítjuk, sózzuk, borsozzuk. Ráöntjük a tejszínt, a paradicsomsűrítményt, elkeverjük, és beletesszük a sonkát is. Összeforraljuk. A tésztát a szokott módon kifőzzük, leszűrjük, egy szép tűzálló tálba tesszük, ráöntjük a mártást, és jól összekeverjük. A sajtot ráreszeljük a tetejére, és előmelegített, 180 fokos sütőben megpirítjuk.
A sütőtálban tegyük az asztalra, kínáljunk mellé könnyű száraz fehér olasz asztali bort, ennek hiányában legyen… Egri királyleányka.
Darás metélt
Hozzávalók: 50 dkg metélt tészta, 25 dkg búzadara, só, olaj
Elkészítés módja: a tésztát a hagyományos módon kifőzzük, leszűrjük, leöblítjük. Kedvenc serpenyőnkben olajat hevítünk, benne a darát világossárgára pirítjuk, 2 dl forró, sós vízzel felengedjük, elkeverjük, és morzsalékosra kevergetjük. Összekeverjük a kifőtt tésztával, és forrón tálaljuk.
Adhatunk mellé lekvárt is, de sokkal jobb házi savanyúsággal. Egy könnyű olaszrizlinget tegyünk még az asztalra.
Dorozsmai gombás csusza
Hozzávalók: 5 dkg füstölt kenyérszalonna, 1 fej vöröshagyma, 30 dkg pereszkegomba, 1 db nagyobbacska zöldpaprika, 1 db szép paradicsom, olaj, őrölt pirospaprika, 3 dl húsleves, 2 dl tejföl, 1 evőkanál finomliszt, őrölt fekete bors, só, 30 dkg csuszatészta
Elkészítés módja: A szalonnát apró kockákra, hagymánkat finomra vágjuk. Felaprítjuk a gombát, a paprikát és a paradicsomot is. Kedvenc lábasunkban olajon kisütjük a szalonnát, és a hagymát megfuttatjuk rajta. Ha már eleget futott, 1 percig pirítjuk rajta a gombát, majd hozzáadjuk a paradicsomot és a paprikát is. Párszor átforgatjuk, majd a tűzről levéve elkeverjük a pirospaprikával, felöntjük a húslevessel, és körülbelül 5 percig főzzük. A tejfölt a liszttel simára keverjük, és behabarjuk vele a ragut. Borsozzuk, ha kell, sózzuk is.
A csuszatésztát a szokott módon kifőzzük, leszűrjük, és a gombás raguval összekeverjük.
Ha úgy tartja úri kedvünk, egy kicsit pirítsuk meg forró sütőben, mielőtt tálalnánk.
Köretként kiváló, de egyedül is megállja a helyét, ebben az esetben rozébor kíséretével adjuk az asztalra.
Gnocchi marhahússal, fehérborsos mártásban
Hozzávalók: 50 dkg gnocchi, olívaolaj, 1 fej vöröshagyma, 25 dkg csiperkegomba, 25 dkg darált marhahús, 1 evőkanál vaj, 1 evőkanál liszt, 2 dl marhahúsleves, 2 evőkanál sherry, fehérbors
Elkészítés módja: kedvenc teflonserpenyőnkben az olíván megpároljuk a finomra vágott vöröshagymát, és a szeletelt csiperkét. Hozzáadjuk a darált marhahúst, fehérre pirítjuk, szorgos kevergetés közben érkezik hozzá a vaj, majd a liszttel lepirítjuk. Felöntjük a húslével, hozzáadjuk a sherryt, fehérborssal fűszerezzük. Lassan pároljuk, míg a mártás besűrűsödik.
Ha elkészült, a frissen kifőtt gnocchira öntjük, és egy szép Chianti kíséretével azonnal tálaljuk.
Gránátos kocka
Hozzávalók: 50 dkg nagykocka tészta, 2 fej vöröshagyma, 1 kg burgonya, őrölt piros paprika, őrölt fehér bors, só, olaj
Elkészítés módja: a tésztát enyhén sós vízben a szokott módon kifőzzük, és leszűrjük. Kedvenc lábasunkban olajat hevítünk, aranysárgára pirítjuk benne a finomra vágott vöröshagymát, a tűzről levéve hozzáadjuk a pirospaprikát, és a kis kockákra vágott burgonyát. Elkeverjük, és annyi vízzel öntjük fel, hogy éppen ellepje. Sózzuk, borsozzuk, és fedő alatt, többször megkeverve puhára főzzük. Amikor a burgonya megpuhult, jól átpirítjuk, és a kifőtt tésztát hozzákeverjük.
Tálaljuk forrón, kovászos uborkával, és egy korsó hideg minőségi világos sörrel.
Gyúrt tészta
Hozzávalók: 1 kg finomliszt, 4 tojás, 10 dkg sertészsír, só
Elkészítés módja: a lisztet átszitáljuk, gyúródeszkán felkupacoljuk, a közepébe készítünk egy csinos kis mélyedést, és a tojásokat egyenként beleütjük. Sózzuk, és kevés vizet hozzáöntve jól összedolgozzuk. Kis cipókat formálunk belőle, és ezeket is jól összedolgozzuk. A cipók tetejét vékonyan lezsírozzuk, és konyharuha alatt tizenöt percig pihentetjük. Lisztezett gyúródeszkán kinyújtjuk, és öt perc pihentetés után jó éles tésztavágó késünkkel metéltre (kockára, laskára, stb.) vágjuk. Forrásban levő, sós vízben kifőzzük, leszűrjük, leöblítjük, és olvasztott zsírban átkeverjük.
Káposztás kocka
Hozzávalók: 50 dkg nagykocka tészta, 1 kg fejes káposzta, 1 teáskanál cukor, őrölt fekete bors, só, olaj
Elkészítés módja: a káposztát megtisztítjuk, torzsáját kivágjuk, és megreszeljük. Gyengén megsózzuk, és félóráig állni hagyjuk. Kedvenc teflonunkban olajat hevítünk, a cukrot megpirítjuk benne, hozzáadjuk a kinyomkodott káposztát, és barnára pirítjuk. A tésztát a hagyományos módon kifőzzük, leszűrjük, leöblítjük, és a káposztával összekeverjük.
Őrölt borssal, vagy cukorral meghintve, forrón tálaljuk. Bontsunk fel mellé egy fiatal rozét.
Krumplinudli (bucinudli, angyalbögyörő)
Hozzávalók: 1 kg burgonya, 40 dkg liszt, 1 tojás, 1 evőkanál sertészsír, zsemlemorzsa, só, olaj
Elkészítés módja: burgonyánkat héjában megfőzzük, megtisztítjuk, és burgonyanyomón áttörjük. Elővesszük testhezálló gyúródeszkánkat, kicsit szétterítjük rajta az áttört burgonyát, hozzáadjuk a lisztet, a tojást, a zsírt, egy kis sót, és jól összegyúrjuk. Két cipót formázunk belőle, ezeket ujjnyi vastagra kinyújtjuk. 2 cm széles csíkokat vágunk, a csíkokat kisujjnyi hosszúra elvagdossuk, és a lisztezett deszkán tenyerünkkel egyenként megsodorjuk. Nem olyan nehéz ám ez, gondoljunk vissza óvodáskori gyurmázásunkra, s ha végképp nem sikerül, hát hívjuk át a szomszéd Pistikét. A kész nudlikat enyhén sós, forrásban levő vízben kifőzzük, szűrőkanállal kiszedjük, lecsepegtetjük, és az olajban megpirított morzsában megforgatjuk.
Tálalhatjuk köretként a szilvás gombóc mellé, de fogyaszthatjuk önmagában is szilvalekvárral ízesítve. Morzsa helyett készíthetjük őrölt mákkal vagy pirított káposztával is.
Mákos metélt
Hozzávalók: 50 dkg metélt tészta, 20 dkg őrölt mák, 3-4 evőkanál porcukor
Elkészítés módja: a tésztát a szokott módon kifőzzük, leszűrjük, leöblítjük. A mákot összekeverjük a cukorral, és bőségesen meghintjük vele a metéltet.
A diós metéltet ugyanígy készítjük, csak a mák helyett ugyanannyi mennyiségű darált diót használunk.
Tálaljuk forrón, és bontsunk fel mellé egy üveg badacsonyi kéknyelűt.
Milánói makaróni (maccheroni Milanese)
Hozzávalók: 20 dkg sonka, 2 fej közepes vöröshagyma, 40 dkg sűrített paradicsom, 30 dkg csiperkegomba, 10 dkg szalonna, őrölt piros paprika, őrölt fekete bors, oregánó, bazsalikom, 5 evőkanál cukor, olaj, 50 dkg makaróni, 20 dkg reszelt sajt
Elkészítés módja: a szalonnát apró kockákra vágjuk, és egy evőkanálnyi olajon kiolvasztjuk. Sárgára pirítjuk benne a finomra vágott hagymát, majd rádobjuk a szeletelt gombát. Megpároljuk, majd meghintjük a pirospaprikával, hozzáadjuk a csíkokra vágott sonkát, és a paradicsomot. Hozzákeverjük a fűszereket, sót és a cukrot, az egészet jól összeforraljuk.
A tésztát a csomagolásán feltüntetett módon kifőzzük, de vigyázzunk, hogy roppanós maradjon. Leszűrjük, és tálba tesszük.
Tálaljuk külön-külön a tésztát, a mártást és a sajtot. Könnyű olasz asztali vörösbort, ennek hiányában kadarkát kínáljunk mellé.
Megjegyzés: Olaszországban a milánói makarónihoz, és a bolognai spagettihez egyaránt reszelt parmezán sajtot használnak. Sajnos ennek a kiváló sajtnak az ára is az, így nyugodtan reszeljünk trappistát, edámit, goudát, emmentálit ízlésünk szerint.
Rakott metélt
Hozzávalók: 1 kg metélt tészta, 8 db tojás, 10 dkg vaj, 4 dl tejföl, 20 dkg dióbél, 20 dkg sárgabaracklekvár, 25 dkg porcukor, 15 dkg mazsola, 3 tasak vaníliás cukor, 1 citrom, zsemlemorzsa, só
Elkészítés módja: a tésztát a szokott módon kifőzzük, és leszűrjük. A vajat és öt tojássárgáját a cukor fele mennyiségével kikeverjük. Hozzáadjuk a tejfölt, a reszelt citromhéjat, és hozzákeverjük a kifőtt metéltet. A tojásfehérjét keményre verjük, és lazán hozzákeverjük a tésztához. Kivajazott, és zsemlemorzsával meghintett szép jénai tepsinkbe egy réteg metéltet teszünk, a darált dióval, cukorral, mazsolával meghintjük, és erre is egy réteg metélt kerül, majd kikevert baracklekvárt kenünk rá, és a tetejét tésztával beborítjuk. Sütőben szép aranysárgára sütjük.
Vaníliás cukorral meghintve, forrón tálaljuk. Kínáljunk mellé egy szép sárgamuskotályt is.
Somogyi galuska, ahogyan Mónika készíti
Hozzávalók: 40 dkg rétesliszt, 3 tojás, 20 dkg kockázott bacon szalonna, 3 nagy fej vöröshagyma, 3dl tejföl, őrölt pirospaprika, só, liszt
Elkészítés módja: a lisztből és a tojásból a szokott módon galuskatésztát készítünk, és teljesen hagyományos módon elkészítjük. Kedvenc kis teflonunkban megpirítjuk a bacon szalonnát, és az ő zsírjával megöntözzük nokedlinket. Hagymánkat felkarikázzuk, lisztbe forgatjuk, és a serpenyőben visszamaradt zsiradékban ropogósra sütjük. Megkeressük legszebb kerek jénai tálunkat, beleöntjük a nokedlit, meglocsoljuk a tejföllel, meghintjük pirospaprikával, rászórjuk a szalonnakockát, a sült hagymát, és előmelegített sütőben összerottyantjuk.
Adjunk mellé rengeteg fejes salátát, és egy fiatal rizlinget.
Sonkás csusza szalonnapörccel
Hozzávalók: 50 dkg csuszatészta, 15 dkg füstölt szalonna, 25 dkg főtt-füstölt sonka, 25 dkg tehéntúró, 3 dl tejföl, só
Elkészítés módja: a csuszatésztát a szokott módon, sós vízben kifőzzük, és leszűrjük. Egy serpenyőben a kockákra vágott szalonna zsírját kisütjük, a pörcöt félretesszük. A zsiradékban megpirítjuk a szintén kis kockákra vágott sonkát. A szalonna zsírjával, és a kissé megpirított sonkával a tésztát összekeverjük, és a sütőben átforrósítjuk.
Tálaláskor a sonkás tésztára tesszük a tehéntúrót, leöntjük a tejföllel, és meghintjük a szalonnapörccel. Még finomabb, ha az egészet forrósítjuk át, és úgy tesszük az asztalra, egy szép cabernet kíséretében.
Sonkás kocka
Hozzávalók: 50 dkg nagykocka tészta, 2 tojás, 25 dkg füstölt-főtt sonka, 2 dl tejföl, 1 púpos evőkanál sertészsír, őrölt fekete bors, só, zsemlemorzsa
Elkészítés módja: a tésztát a szokott módon kifőzzük, leszűrjük, leöblítjük. Sonkánkat nagyon apróra vágjuk, vagy akár le is darálhatjuk. Fogunk egy megfelelő méretű keverőtálat, benne a sonkát a zsírral, a tojások sárgájával és a tejföllel jól összekeverjük. Sózzuk, borsozzuk, és még egyszer átkeverjük. Hozzáadjuk a kifőtt tésztát, és a tojásfehérjéből vert kemény habot. Lazán összekeverjük, és egy szép kizsírozott, zsemlemorzsával meghintett jénaiba simítjuk. Előmelegített, közepesen forró sütőbe rejtjük, és szép pirosra sütjük.
Tálaláskor nagy kockákra vágjuk, és lapátkanállal előmelegített tányérra szedjük. Kínáljunk hozzá friss salátát, és egy jól behűtött, szép merlot-ot.
Sonkás tészta
Hozzávalók: 50 dkg nagykocka tészta, 25 dkg füstölt-főtt sonka, 6 tojás, őrölt fekete bors, só, olaj
Elkészítés módja: a tésztát a szokott módon kifőzzük, leszűrjük, leöblítjük, és egy szép nagy lábasba öntjük, egy kevés forró olajjal átkeverjük. Elővesszük kedvenc teflonserpenyőnket, kevés olajat hevítünk benne, és az apróra vágott sonkából, valamint a felvert, enyhén sózott és borsozott tojásból sütünk benne egy laza rántottát. Azon forrón ráfordítjuk a kifőtt tésztára, jól összekeverjük, és egyből tálaljuk.
Tegyük előmelegített tányérra, kínáljunk mellé friss salátát, és egy szép, jól behűtött vaskeresztesi kékfrankost.
Sonka helyett készíthetjük kolbásszal is.
Spagetti szénégető módra (spaghetti carbonara)
Hozzávalók: 50 dkg spagetti, 15 dkg húsos füstölt szalonna, 1 dl tejszín, 4 tojás, 3 dkg vaj, 10 dkg reszelt parmezán vagy érlelt juhsajt, őrölt fekete bors, só, olívaolaj
Elkészítés módja: kedvenc tésztafőző edényünkben vizet forralunk. Míg felforr, egy mélyebb tálkában laza csuklóval felverjük tojásainkat, hozzáadjuk a felolvasztott vajat, a reszelt sajtot, sózzuk, borsozzuk, megest összekeverjük, majd belevegyítjük a tejszínt is.
Egy kis serpenyőben a vékony csíkokra metélt szalonnát ropogós-pirosra sütjük. Kiemeljük a pörcöket a zsiradékból, és hozzákeverünk egy evőkanálnyi olívát.
A lobogva forró vízhez adunk egy kanálnyi sót, majd belecsúsztatjuk a tésztát, és roppanósra főzzük. Leszűrjük, és azon forrón egy mély tálba borítjuk. Meglocsoljuk a forró zsiradékkal, és hamar gyorsan összekeverjük a tojásos öntettel. Két percig fedő alatt pihentjük, hogy a tojás megkocsonyásodjon, és a sajt elolvadjon, majd lazán belekeverjük a szalonnapörcöt, és azonnal tálaljuk.
Hintsük meg a tetejét reszelt sajttal, és nyugodtan megborsozhatjuk még egy kicsit. Sokat ne várjunk vele, mert csak frissen jó, és hát ne feledkezzünk meg egy szép zöldvelteliniről sem.
Szilvás gombóc
Hozzávalók: 1 kg burgonya, 30 dkg liszt, 1 tojás, 50 dkg magozott szilva, 25 dkg zsemlemorzsa, 5 dkg sertészsír, kockacukor, porcukor, fahéj, só
Elkészítés módja: a burgonyát héjában megfőzzük, megtisztítjuk, és burgonyanyomón áttörjük. Gyúrótáblára tesszük, ha kihűlt hozzáadjuk a lisztet, a zsírt, a tojást, a sót, jól összegyúrjuk, fél kisujjnyi vastagra kinyújtjuk, nagyobbacska kockákra vágjuk. A kimagozott szilvát a tészta közepére tesszük, a mag helyére elrejtünk egy fahéjba mártott kockacukrot, és a tésztával beburkoljuk. Gombócot formázunk belőle, és sós vízben mintegy 20 percig főzzük. Közben kedvenc teflonunkban kevés olajon megpirítjuk a zsemlemorzsát, meghintjük fahéjjal, és a kész gombócokat beleforgatjuk.
Forrón, porcukorral meghintve tálaljuk, és kínáljunk mellé egy szép sárgamuskotályt.
Túrós gombóc
Hozzávalók: 80 dkg túró, 15 dkg búzadara, 4 tojás, 15 dkg zsemlemorzsa, 2 dl tejföl, porcukor, só, olaj
Elkészítés módja: elővesszük kedvenc keverőtálunkat, a túrót burgonyanyomón áttörjük, a tálba tesszük. Hozzáadjuk a tojásokat, a búzadarát, csipetnyi sót. Jól összegyúrjuk, és egy órácskára békén hagyjuk. Ha az idő letelt, fazékban vizet forralunk, megsózzuk, vizes kézzel gombócokat formázunk, és a forró, sós vízben megfőzzük. Legalább 15 percig főzzük, hogy tökéletes legyen. Míg a gombócok fődögélnek, egy serpenyőben olajat hevítünk, megpirítjuk benne a zsemlemorzsát, és a kész gombócokat benne megforgatjuk.
Tálaljuk forrón, tejföllel meglocsolva, porcukorral meghintve, egy szép cserszegi fűszeres kíséretével.
Túrós metélt
Hozzávalók: 50 dkg metélt tészta, 25 dkg túró, 4 dl tejföl, 15 dkg füstölt szalonna, só, őrölt piros paprika, olaj
Elkészítés módja: a tésztát a szokott módon kifőzzük, leszűrjük, leöblítjük. Tálba szedjük, és kevés forró olajjal összekeverjük, hogy ne ragadjon össze. A szalonnát felkockázzuk, és egy kis serpenyőben kisütjük.
Tálaláskor az előmelegített tányérra szedett tésztát morzsolt túróval meghintjük, tejföllel meglocsoljuk, szalonnapörccel koronázzuk, és őrölt pirospaprikával díszítjük. Kéknyelűt kínáljunk mellé.
Ötlet: sütőben átforrósíthatjuk a kész adagot, meglocsolhatjuk még a szalonnazsírral is, sőt még lecsót is tehetünk rá, avagy pörköltet…