A pörkölt örök, és elpusztíthatatlan!

Egyszerű és rafinált receptek kezdőknek és haladóknak Dzsafi konyhájáról. A recepteket gyűjtögette, rendezgette, szerkesztgette, főzögette Lovranits Miklós.

CSAK LÉFÉLE LEGYEN HÉTFÉLE - A LEGJOBB LEVESEK

**************


Aszaltszilva leves

 

Hozzávalók: 25 dkg magnélküli aszalt szilva, őrölt fahéj, 3 evőkanál cukor, 1 dl félédes vörösbor, 2 dkg vaj, 2 dl tejföl, 3 evőkanál liszt, só

 

Elkészítés módja: az aszalt szilvát kettőbe vágjuk, és kedvenc kis fazekunkban, 1 liter vízben feltesszük főni. Hozzátesszük a bort, a cukrot, csipet fahéjat, kevés sót, és puhára főzzük. A tejfölből, és a lisztből habarást készítünk, vele a levest besűrítjük. Összeforraljuk, és montírozzuk (nyers vajdarabkákkal a már kész levest dúsítjuk).

Megkóstoljuk, és ízlés szerint még tehetünk bele bort, avagy cukrot.


Babgulyás

 

Hozzávalók: 60 dkg marhalábszár, 1 nagy fej vöröshagyma, 3 gerezd fokhagyma, késhegynyi köménymag, 50 dkg tarkabab, olaj, só, őrölt piros paprika

 

Elkészítés módja: a húst kockákra vágjuk. Fogjuk kedvenc piros levesesfazekunkat, olajat hevítünk benne, megfonnyasztjuk rajta a finomra vágott vöröshagymát, hozzáadjuk a piros paprikát, és a köménymagot. Elkeverjük, kevés vízzel felengedjük. Hozzátesszük a húst, megsózzuk, és rövid lében, lefedve pároljuk. Közben egy másik fazékban az előző este beáztatott, majd leszűrt babot gyengén sós vízben puhára főzzük. Ha már jó puha, és a hús is tökéletes, hozzáöntjük a húshoz. Adunk még hozzá annyi vizet, hogy körülbelül 3 liter legyen. Összeforraljuk, ha kell utánasózunk. Ízesíthetjük gulyáskrémmel, de akkor a sózással vigyázzunk, mivel a krém is elég sós. Csipetkével gazdagítjuk, és azon melegében, puha kenyér kíséretében tálaljuk. Ha főételként fogyasztjuk, kísérjük le egy pohár minőségi világos sörrel.



Bableves csülökkel

 

Hozzávalók: 1 füstölt sertéscsülök, 50 dkg tarkabab, 1 nagy fej vöröshagyma, 3 sárgarépa, 2 fehérrépa, 2 babérlevél, 2 gerezd fokhagyma, liszt, őrölt pirospaprika, só

 

Elkészítés módja: a babot előző nap hideg vízbe beáztatjuk. Egy kiadós alvás után, reggel megmossuk a csülköt, kicsontozzuk, és a csülökhúst kockákra vágjuk. Kevés olajban, 2 dkg liszttel paprikás rántást készítünk, elővesszük kedvenc piros fazekunkat, a rántást beletesszük, felöntjük hideg vízzel, és belerakjuk a húst és a csontot. Felforraljuk, lehabozzuk. Beletesszük a leszűrt babot, a babérlevelet és a fokhagymát. Gyöngyözve főzzük. Amikor már félig megpuhult, hozzáadjuk az egészben hagyott hagymát, a karikára vágott zöldségeket, és ha kell, utánasózunk. Takaréklángon puhára főzzük.

Tálaljuk csipetkével gazdagítva, tejföllel meghintve.

 Kínáljunk mellé puha kenyeret, és minőségi világos sört egyaránt.

 

Bableves

 

Hozzávalók: 30 dkg fehér bab, 1 sárgarépa, 1 petrezselyemgyökér, 1 kis fej vöröshagyma, 1 evőkanál olaj, 2 evőkanál liszt, őrölt piros paprika, 1 csokor petrezselyemzöld, só

 

Elkészítés módja: a beáztatott, leszűrt babot kedvenc piros fazekunkban, 2 liter vízben feltesszük főni. Amíg fődögél, megtisztítjuk, és karikára vágjuk a zöldségeket. Ha már félig puha, hozzátesszük a gyökereket, az egészben hagyott vöröshagymát, és megsózzuk. Készre főzzük, ha már minden puha, a lisztből és az olajból zsemleszínű rántást készítünk, belekeverjük a pirospaprikát, és kevés hideg vízzel azonnal felengedjük. Simára keverjük, és a leveshez adjuk. Ez után még tíz percig lassan forraljuk, hogy a rántás jól belefőjön.

 Csipetkével gazdagítjuk, finomra vágott petrezselyemzölddel díszítjük.



Borleves

 

Hozzávalók: 4 tojás, 1 citrom, csipetnyi őrölt szerecsendió, 4 szem szegfűszeg, 20 dkg cukor, 2 dl víz, 1 liter félszáraz fehérbor

 

Elkészítés módja: a tojássárgáját a cukorral és a citrom levével egy hőálló tálban habosra keverjük. A bort és a vizet a fél citrom héjával felforraljuk, és háromnegyed részét állandó keverés mellett fokozatosan hozzáadjuk a habosra kevert tojássárgákhoz. Melegen tartjuk, de nem forraljuk fel. A tojásfehérjéket kemény habbá verjük, a megmaradt bort egy másik edényben a fűszerekkel együtt felforraljuk, majd a tojásfehérjék habját galuskaként a borba szaggatjuk. Megforgatjuk, és óvatosan hozzáöntjük a tojássárgás borhoz.

Tovább már nem főzzük, hanem galuskástól együtt tálaljuk.



Bőrkés bableves

 

Hozzávalók: 30 dkg tarkabab, 30 dkg sertésbőrke, 1 evőkanál olaj, 2 evőkanál liszt, 1 közepes fej vöröshagyma, 2 gerezd fokhagyma, őrölt pirospaprika, 1 babérlevél, ecet, cukor, só, 3 evőkanál tejföl

 

Elkészítés módja: a bőrkét meleg vízben jól megmossuk, megkaparjuk, és kedvenc levesfőző fazekunkban feltesszük főni. Ha sózott a bőrke, akkor csak a végén, ízlés szerint sózzuk a levest. Ha levesünk felforrt, hozzátesszük az előző este beáztatott, majd leszűrt babot, a babérlevelet, és puhára főzzük. A lisztből és az olajból rántást készítünk, a félig kész rántásba tesszük a cukrot, a finomra vágott vöröshagymát, kissé megpirítjuk, majd hozzátesszük a zúzott fokhagymát, valamint a pirospaprikát, és elkeverjük. A tejfölt belekeverjük a rántásba, hideg vízzel felengedjük, simára keverjük, és a bablevesbe tesszük. Jól összeforraljuk.

Tálaláskor ecettel ízesítjük.



Brokkolikrémleves

 

Hozzávalók: 60 dkg brokkoli, 1 szál póréhagyma, 1 liter csontlé, 2 dl főzőtejszín, 1 tojássárgája, őrölt fehér bors, reszelt szerecsendió, só, 4 szelet baconszalonna, 3 dkg vaj, olaj

 

Elkészítés módja: a póréhagymát karikákra vágjuk, és egy jóképű fazékban kevés olajon megpároljuk. Rátesszük a megmosott, rózsáira szedett brokkolit. Pár percig együtt pároljuk, majd felöntjük a csontlével. Sóval, borssal, szerecsendióval fűszerezzük, majd fedő alatt puhára pároljuk. Rúdmixert markolunk, és pürésítjük a levest. A tojássárgájával kikevert tejszínnel legírozzuk, tovább már nem forraljuk. A nyers vajdarabkákkal montírozzuk, és tálalás előtt meghintjük a tetejét az apró kockákra vágott, teflonserpenyőben zsiradék nélkül megpirított szalonnával.



Erőleves

 

Hozzávalók: 80 dkg marha ritkacsont, 1 kg darált marha vastaglapocka, 40 dkg szárnyasaprólék, 1 kis doboz sűrített paradicsom, 3 db sárgarépa, 2 db petrezselyemgyökér, 1 kis zellergumó, 10 dkg kelkáposzta, 10 dkg csiperkegomba, 1 gerezd fokhagyma, 1 kis fej vöröshagyma, 1 paradicsom, 1 zöldpaprika, 3 tojásfehérje, szemes fekete bors, reszelt szerecsendió, só

 

Elkészítés módja: nagy levegőt veszünk, és a tűzhelyre állítjuk kedvenc 8 literes nagy fazekunkat. Beletesszük a tojásfehérjével és a sűrített paradicsommal elkevert darált marhahúst, négy liter vízzel felengedjük, megsózzuk, és az összedarabolt, leforrázott csontot, leforrázott szárnyasaprólékot beletéve, gyakori keverés mellett felforraljuk. Ezután a karikákra vágott sárgarépát, gyökeret, a szeletelt zellergumót, a fokhagymát, a kettévágott, és vágási felületén megpirított vöröshagymát, a kelkáposztát, csipetnyi reszelt szerecsendiót, és a levesbe szánt szemes bors felét – no, ezt mind belezúdítjuk a fazékba, és nemes elszánással, valamint némi italneműtől támogatva négy órán keresztül gyöngyözve főzzük. Ha ezt kibírtuk, akkor jöhet a levesbe a szeletelt gomba, a szemes bors másik fele, a cikkekre vágott paradicsom, a darabolt, csumázott zöldpaprika, és még félórányi főzés.

A készre főzés után pihentetjük magunkat, és a levest is, jó tíz percig. Ezután egy másik fazékba szűrőruhán keresztül átszűrjük. Ezért jó, ha több edényünk van, vagy egy jó szomszédunk, akitől kölcsönkérhetünk.

A leves színének mély aranysárgának – mint a jó konyak – kell lennie. Ha fakónak találjuk, kicsi teflonserpenyőnkben karamellizáljunk egy kevés kristálycukrot, engedjük fel egy kis levessel, forraljuk össze, és ebből szűrjünk levesünkhöz, míg a kívánt színt el nem érjük.

Tálaljuk forrón, előmelegített levesescsészében, különféle betétekkel gazdagítva.

 

Az erőleves elnevezése a betétektől függően változik!



Változatok erőlevesre I.

 

Carmen: paradicsomsűrítménnyel enyhén színezett erőleves, kis kockákra vágott, húslevesben abált csemegeparadicsom -, finommetéltre vágott friss zöldpaprika, és párolt rizs betéttel, friss turbolyalevéllel meghintve.

 

Colbert: személyenként két fürjtojás, főtt zöldborsó, és apró kockákra vágott párolt sárgarépa és petrezselyemgyökér betéttel.

 

Diana: személyenként két darab portói borral ízesített, vadpürével töltött, apró égetett tésztafánk betéttel.

 

Diplomata: szárnyashúsfás, szeletelt párolt gomba és tápiókabetéttel.

 

Favorit: metéltre vágott főtt sonka, főtt marhanyelv, cérnametélt, párolt articsóka, párolt gombaszelet, és tápiókabetéttel.

 

Frankfurti: párolt és metéltre vágott gomba, kelkáposzta, karikákra vágott virsli, kockára vágott burgonya, és finommetélt betét, petrezselyemzölddel meghintve.

 

Fridatto: metéltre vágott sóspalacsinta betéttel, párolt spárgafejjel, zöldborsóval, és külön tálkában adott reszelt parmezánnal.

 

IV. Henrik: metéltre vágott, főtt csirkehús, leveszöldség, főtt rizs, és szeletelt párolt gombabetéttel.

 

Hercegnő: metéltre vágott csirkemell, szarvasgomba, spárgafej, zöldborsó betéttel.

 

Imperial: személyenként kettő borjúfás, egy kakastaréj, és főtt zöldborsó betét.

 

Julienne: finommetéltre (juliennere) vágott főtt sárgarépa, és petrezselyemgyökér betéttel.

 

Királynő: személyenként kettő szárnyasfás, metélt főtt csirkehús és tápióka betéttel.

 

Medici: apróra tört főtt makaróni, paradicsompürével ízesített szárnyasfás, tápióka és tojáskocsonya betéttel.

 


Változatok erőlevesre II.

 

Nápolyi: metéltre vágott sonka, főtt marhanyelv, kockázott zeller, és apróra tördelt, főtt makarónibetéttel.

 

Nemzeti: kis kockákra vágott, natúr, illetve paradicsompürével, valamint spenóttal színezett tojáskocsonya betéttel.

 

Orleans: főtt rizs, zöldborsó, kockákra vágott tojáskocsonya, és turbolyabetéttel.

 

Rossini: libamájpürével töltött, apró égetett tésztafánk betéttel, valamint szárnyasmájkockával, gombával, zöldborsóval, és külön tálalt pirított, sajtos zsemleszeletekkel.

 

Royal: kis kockákra vágott tojáskocsonya betéttel.

 

Strasbourgi: személyenként két darab, konyakkal ízesített libamájpürével töltött, apró égetett tésztafánk betéttel.



Tavaszi: külön húslevesben párolt apró karfiolrózsa, borsó, borsó nagyságú sárgarépagolyó, petrezselyemgolyó, karalábégolyó, zellergolyó, spárgafej betéttel.

 

Vadász: őzhúsból készült vadfás, és egri bikavérben párolt apró kockákra vágott vargánya betéttel, tálaláskor egy kis vörösborral megbolondítva.

 

Virágáruslány: külön húslevesben főtt sárgarépa és petrezselyemgolyó, zellerkocka, borsó, zöldbab, és kiskocka tészta betéttel.

 

Windsor: keményre főtt, finomra vágott tojássárgájával dúsított borjúfás, valamint fehérborban főtt, metéltre vágott borjúláb betéttel.



Fokhagymakrémleves

 

Hozzávalók: 5 fej fiatal fokhagyma, 1 liter csontlé, 2 dl főzőtejszín, 1 tojás sárgája, 3 dkg vaj, liszt, só, őrölt fehér bors, olaj, pirított tökmag

 

Elkészítés módja: a fiatal fokhagymát zöldjével együtt 2 cm-es darabokra vágjuk. Elővesszük kedvenc levesesfazekunkat, kevés olajat öntünk bele, és megpároljuk benne a fokhagymát. Liszttel meghintjük, megpirítjuk, a tűzről levéve a forró csontlével felöntjük, simára keverjük. Sózzuk, borsozzuk, és fedő alatt, kis lángon puhára pároljuk. Ha megpuhult, rúdmixer segítségével pürésítjük, és a tojássárgájával kikevert tejszínnel legírozzuk. Utána már nem forraljuk, hanem a nyers vajdarabkákkal montírozzuk, hogy szép, bársonyos legyen.

Hintsük meg pirított tökmaggal, és forrón adjuk fel az asztalra. Külön tányérban kínáljunk mellé natúr kukoricapelyhet.



Hagymaleves a pusztáról

 

Hozzávalók: 3 nagy fej vöröshagyma, 2 babérlevél, kristálycukor, 6 dkg liszt, 3 evőkanál olaj, ecet, só, őrölt fekete bors, őrölt pirospaprika

 

Elkészítés módja: elővesszük kedvenc piros levesesfazekunkat, az olajból és a lisztből rántást készítünk, beletesszük a vékony karikákra szelt vöröshagymát. Buzgón kevergetjük, addig, amíg a hagyma üvegesedni nem kezd. Akkor azonnal megszórjuk pirospaprikával, megkeverjük, és rögvest vízzel felöntjük. Sóval, borssal, babérlevéllel, kevés cukorral ízesítjük, és közepes tűzön félóráig főzzük.

 Tálaláskor ecettel enyhén savanykásra ízesítjük.



Hagymaleves

 

Hozzávalók: 1 nagy fej vöröshagyma, 5 dkg vaj, 2 db húsleveskocka, 1 dl száraz fehérbor, 1 db zsemle, 10 dkg trappista sajt, olaj, só

 

Elkészítés módja: a tisztított hagymát vékony karikákra vágjuk, gyűrűire szedjük. Kedvenc levesesfazekunkban vajat olvasztunk, belevetjük a hagymakarikákat, enyhén megsózzuk, és közepes lángon kevergetve megpároljuk. Liternyi vízzel felöntjük, belemorzsoljuk a leveskockát, és felforraljuk. Amint felforrt, levesszük a tűzről, és a borral ízesítjük. A kis kockákra vágott zsemlét olajon megpirítjuk (krutont készítünk).

Tálaláskor a krutont a tányérokban szétosztjuk, meghintjük a reszelt sajttal, majd rámerítjük a forró levest.



Köménymagleves

 

Hozzávalók: 3 evőkanál liszt, 1 teáskanál köménymag, őrölt piros paprika, só, olaj

 

Elkészítés módja: egy kisebb fazékban (mondjuk a kékben), az olajból és a lisztből a köménymaggal együtt barna rántást készítünk. A tűzről levéve meghintjük a piros paprikával, azonnal felengedjük hideg vízzel, simára keverjük, és forrás közben annyi vizet öntünk hozzá, amennyi levesre szükségünk lesz. Felfőzzük, megsózzuk, ha nem szeretjük benne a köménymagot, csak az ízére vagyunk kíváncsiak, akkor szitán átszűrjük.

Tálaljuk kenyérkrutonnal, ha savanykásan szeretjük, pár csepp ecettel is ízesíthetjük. A kruton helyett habart tojással is gazdagíthatjuk.



Körmös bableves a Kunságról

 

Hozzávalók: 1 kg sertésköröm, 50 dkg tarkabab, 3 babérlevél, 3 evőkanál olaj, 6 dkg liszt, 1 fej vöröshagyma, őrölt pirospaprika, ecet, só

 

Elkészítés módja: még az üzletben csapassuk négybe a hentessel a körmöket. Ha ezen túlestünk, és fizettünk is, akkor menjünk haza, és kezdjünk el főzni. Egy fazékban enyhén sós vízben tegyük fel a körmöt főni, egy másikban pedig szintén enyhén sós, babérleveles vízben az előző este beáztatott, majd leszűrt babot. Ha megpuhultak, kedvenc piros fazekunkban összeöntjük a kettőt. Hagymás, pirospaprikás rántást készítünk, hideg vízzel simára keverjük, és ezzel a levest besűrítjük.

 Tálaláskor ecettel savanykásra ízesítjük.



Krumplileves

 

Hozzávalók: 80 dkg burgonya, 1 fej vöröshagyma, olaj, őrölt piros paprika, 2 dl tejföl, 2 evőkanál liszt, só

 

Elkészítés módja: a burgonyát meghámozzuk, és kis kockákra vágjuk. Hagymánkat finomra vágjuk. Kedvenc levesesfazekunkban olajat hevítünk, beletesszük a hagymát, és üvegesre pirítjuk. A tűzről levesszük, beletesszük a piros paprikát, elkeverjük, kevés vízzel felengedjük, beletesszük a burgonyát. Megkeverjük ismét, majd felengedjük annyi vízzel, hogy a burgonyát jól ellepje, megsózzuk, és puhára főzzük. Ha elkészült, a tejfölből és a lisztből habarást készítünk, és a levesbe szűrjük. Jól kiforraljuk, és már tálalhatjuk is.




Lencsekrémleves füstölt sajttal

 

Hozzávalók: 25 dkg lencse, 1 kis fej vöröshagyma, 2 gerezd fokhagyma, 10 dkg füstölt sajt, 2 dl főzőtejszín, 1 babérlevél, 1 evőkanál mustár, 1 mokkáskanál citromlé, só, olaj

 

Elkészítés módja: a válogatott, megmosott lencsét két órára beáztatjuk. Ezután a hagymát finomra vágjuk, kedvenc levesesfazekunkban az olajon megfonnyasztjuk. Másfél liter vízzel felöntjük, a zúzott fokhagymával, a babérlevéllel, és csipetnyi sóval fűszerezzük. Hozzáadjuk a leszűrt lencsét, felforraljuk, majd lefedve puhára főzzük. A babérlevelet kidobjuk, rúdmixert ragadunk, és a lencsét pürésítjük. A mustárt a tejszínnel, a citromlével, és egy kevés forró levessel simára keverjük, a forró leveshez adjuk. A sajtot felkockázzuk, grillben hirtelen megpirítjuk.

A forró levest csészékbe merítjük, és meghintjük a pirított sajtkockákkal.




Lencseleves

 

Hozzávalók: 25 dkg lencse, olaj, 3 evőkanál liszt, 1 kisebb vöröshagyma, őrölt piros paprika, babérlevél, 1 kávéskanál mustár, 2 dl tejföl, 1 teáskanál cukor, fél citrom, só

 

Elkészítés módja: a megmosott, válogatott lencsét, egy szívünknek kedves fazékban, enyhén sós vízben feltesszük főni. Ha már puhára főtt, lábasban olajat hevítünk, és a liszt felével rántást készítünk. Beletesszük a finomra vágott hagymát, a babérlevelet, az előzőleg kifacsart citrom tisztított, finomra vágott héját, a cukrot, és a mustárt. Kissé még pirítjuk, beletesszük a piros paprikát, azonnal elkeverjük, és hideg vízzel felengedjük. Csomómentesre keverjük, és a levesbe szűrjük. Felforraljuk, a maradék lisztből és a tejfölből habarást készítünk, vele a levest besűrítjük. Citromlével ízesítjük, és már tálaljuk is.

 

Megjegyzés: nagyon jó, ha főzünk bele füstölt bőrkét, vagy egyéb füstölt húst, finom ízt ad levesünknek. De még akkor sem dől össze a világ, ha felfőzünk benne egy füstölt ízű kockát.

 

 Orjaleves

 

Hozzávalók: 2 kg húsos sertésgerinc, 4 sárgarépa, 2 petrezselyemgyökér, negyed karalábé, negyed zeller, 1 fej vöröshagyma, 1 gerezd fokhagyma, 1 evőkanál szárított vargánya, 1 cikk kelkáposzta, egész fekete bors, só

 

Elkészítés módja: a húsos gerinccsontot feldaraboljuk, megmossuk. Előkeressük a legnagyobb fazekunkat, beletesszük, és felöntjük annyi vízzel, hogy legalább négyujjnyira ellepje. Lassan felforraljuk, vigyázva, hogy a habja bele ne főjön, hiszen akkor szürke és zavaros lesz. Lehabozzuk, lecsendesítjük a forrást, és még bő negyed óra hosszat főzzük. Ismét lehabozzuk, beletesszük a megtisztított és batonra vágott zöldségféléket, valamint az egészben hagyott tisztított hagymákat is. Sózzuk, és belekerül mintegy 15-20 szem fekete bors is. Lassan főzzük, minimum háromórányi időn át. Ha elkészült, egy kicsit hagyjuk ülepedni, majd finom szitán szűrjük át. Cérnametélttel tálaljuk, amit természetesen egy külön edényben főztünk ki, majd leöblítettünk, hogy ne tegye zavarossá levesünket.

A leveshúst a zöldségekkel együtt tegyük az asztalra, és adjunk mellé ecetes tormát, vagy fokhagymamártást.




Pandúrleves

 

Hozzávalók: 50 dkg pulykamellfilé, 1 közepes fej vöröshagyma, 5 dkg vaj, 1 sárgarépa, 1 petrezselyemgyökér, kis darabka zellergumó, 1 kisebb, zsenge karalábé, kis fej karfiol, 5 evőkanál zöldborsó, ételízesítő por, őrölt fekete bors, tárkony, babérlevél, 2 dl tejszín, 1 evőkanál liszt

 

Elkészítés módja: a vöröshagymát finomra vágjuk, előkapjuk kedvenc levesesfazekunkat, a vajat megolvasztjuk benne, majd belevetjük a hagymát, és közepes lángon megpároljuk. A kis kockákra vágott húst rátesszük, kevergetve fehéredésig pirítjuk. Beledobjuk a megtisztított, kis kockákra vágott zöldséget, a rózsáira bontott karfiolt, és a borsót. Felöntjük másfél liter vízzel, az ételízesítővel, borssal, tárkonnyal, babérlevéllel fűszerezzük. Fedő alatt puhára pároljuk, ha kész, a tejszínnel összekevert liszttel sűrítjük, jól kiforraljuk.

Tálaláskor hintsük meg finomra vágott petrezselyemzölddel, és ha nem találnánk elég laktatónak levesünket, nyugodtan gazdagítsuk vajas galuskával…




Pikáns húsos lencseleves

 

Hozzávalók: 25 dkg lencse, 30 dkg füstölt, főtt csülök, 2 sárgarépa, 1 petrezselyem, 1 fej vöröshagyma, 1 evőkanál liszt, 2 babérlevél, 1 evőkanál ételízesítő por, 1 mokkáskanál nyers, darált csípős paprika, 1 evőkanál mustár, 2 dl tejföl, 1 kiskanál ételecet, fél csokor petrezselyemzöld, olaj

 

Elkészítés módja: elővesszük kedvenc levesesfazekunkat. Kevés olajat öntünk bele, megfuttatjuk rajta a finomra vágott vöröshagymát, majd belevetjük a karikára vágott zöldséget. A liszttel meghintjük, lepirítjuk. Felöntjük mintegy másfél liter vízzel, hozzáadjuk a beáztatott, leszűrt lencsét, kevergetve felforraljuk. Megfűszerezzük, majd kis lángon, lefedve puhára főzzük. Ha elkészült, a tejföllel dúsítjuk, a kockákra vágott csülökhúst belekeverjük. Összeforraljuk, majd meghintjük a finomra vágott petrezselyemmel, az ecettel kellemesen pikánsra ízesítjük, és azon melegében tálaljuk.

Puha kenyérrel adjuk fel az asztalra, és ne sajnáljunk egy korsó harmatos világos sört sem.




Pulykaleves korhelyesen

 

Hozzávalók: 1-1 db pulykanyak és pulykaszárny, 2 db pulykazúza, 40 dkg savanyú káposzta, 2 db sárgarépa, 1 db petrezselyemgyökér, 1-1 db kisebb zeller és karalábé, 3 dl tejföl, 5 dkg vaj, 2 kiskanál mustár, 1 kiskanál cukor, őrölt fekete bors, só

 

Elkészítés módja: A pulykanyakat bőrétől megfosztjuk, feldaraboljuk, a szárnyat a zúzákkal együtt félbevágjuk. Átöblítjük, majd egy alkalmas edényben, 1,5 liter enyhén sós vízben nagy lángon felforraljuk, majd kis lángon, félig lefedve puhára főzzük. Amíg pulykánk fődögél, a savanyú káposztát átöblítjük, pár vágással rövidebb szálakra daraboljuk, lábasba tesszük, és fedő alatt a vajon puhára pároljuk. A tisztított zöldségeket vékony karikákra vágjuk, a nagyobbakat el is felezzük. Hozzáadjuk a pulykához, puhára főzzük. Ha már mindenünk megfőtt, akkor a káposztát belekeverjük a levesbe, tejföllel dúsítjuk (előtte egy kis forró levessel keverjük simára, nehogy összekapja), és mustárral, sóval, borssal, no meg a csipetnyi cukorral ízesítjük.

Egy jó szelet friss puha kenyér, és egy kis kéknyelű jár mellé!




Sajtkrémleves

 

Hozzávalók: 25 dkg reszelt sajt (trappista, edami, ementáli vegyesen), 1 liter csontlé, 5 dkg vaj, 1 púpozott evőkanál liszt, só, őrölt fehér bors, reszelt szerecsendió

 

Elkészítés módja: szép, piros levesesfazekunkban a vajból és a lisztből világos rántást készítünk. A tűzről levéve felöntjük a forró csontlevessel, kevergetve felforraljuk. Beletesszük a sajtot, folyamatos keverés közben a levesben elolvasztjuk. Ha kell, sózzuk, fehér borssal és reszelt szerecsendióval ízesítjük, egyet még forralunk rajta, s már készen is vagyunk.

Tálaljuk forrón, zsemlekrutonnal, és reszelt sajttal meghintve, finomra vágott petrezselyemzölddel díszítve.

 


Savanyú tüdőleves

 

Hozzávalók: 50 dkg sertéstüdő, 1 sertésszív, olaj, 3 evőkanál liszt, 2 evőkanál ecet, 3 gerezd fokhagyma, 2 babérlevél, őrölt piros paprika, borsikafű, só

 

Elkészítés módja: a tüdőt és a szívet csíkokra vágjuk, jól megmossuk. Fogunk egy jóképű fazekat, sós vízzel megtöltjük, beletesszük a babérlevelet, valamint a tüdőt és a szívet, majd lassú tűzön jó puhára főzzük. Ha ezzel megvagyunk, kerítünk egy serpenyőt, benne az olajból és 2 evőkanál lisztből barna rántást készítünk, hozzáadjuk a zúzott fokhagymát, a piros paprikát, kevés hideg vízzel simára keverjük, és a forrásban levő levesbe szűrjük. Az ecetet is kikeverjük egy evőkanál liszttel, és kevéske vízzel, és szintén a levesbe szűrjük. Jól összeforraljuk, csipetnyi borsikafűvel ízesítjük.




Tárkonyos csirkeraguleves

 

Hozzávalók: 40 dkg csirkemellfilé, 1 kis fej vöröshagyma, 25 dkg csiperkegomba, 20 dkg burgonya, 1 sárgarépa, 1 petrezselyemgyökér, 1 citrom héja, 10 dkg zöldborsó, őrölt piros paprika, babérlevél, tárkony, só, olaj

 

Elkészítés módja: előkeressük kedvenc levesesfazekunkat. A hagymát finomra, a csirkemellfilét kis kockákra vágjuk, valamint hasonlóképen bánunk el a zöldségekkel és a burgonyával is. A gombát viszont szeleteljük. A fazékban olajat hevítünk, megpirítjuk benne a vöröshagymát, majd rátesszük a csirkemellfilét, és jól átpirítjuk. A tűzről lehúzva meghintjük pirospaprikával, és hozzáadjuk a répákat. Babérlevéllel, tárkonnyal, sóval ízesítjük, félig puhára pároljuk. Hozzáadjuk a gombát, a felkockázott burgonyát, és a zöldborsót. Másfél liter vízzel felengedjük, beletesszük a citromhéjat, és készre főzzük.

Tálalás előtt a citromhéjat és a babérlevelet dobjuk ki, levesünket hintsük meg finomra vágott zöldpetrezselyemmel.




Tárkonyos zúzaragu leves

 

Hozzávalók: 50 dkg csirkezúza, 2 db közepes petrezselyemgyökér, 4 db közepes sárgarépa, fél karalábé, 1 kis fej vöröshagyma, 2 db babérlevél, másfél citrom, 4 db tyúkhúsleves kocka, 2 dl főzőtejszín, 2 púpozott evőkanál liszt, 2 kiskanál tárkony, olaj, 2 dl tejföl, só

 

Elkészítés módja: alaposan tisztítsuk meg a zúzát, majd vágjuk fel kicsinyke kockákra. Kedvenc fazekunkba eresszünk mintegy két és fél liter vizet, tegyük bele a zúzát, a leveskockákat, egy alaposan megmosott citromot karikákra vágva, valamint a babérleveleket. Míg leveskénk fődögél, bőven van időnk megtisztítani és karikára vágni a zöldségeket. Ha ezzel elkészültünk, egy kisebb lábasban kevés olajon dinszteljük is meg őket. Ha zúzánk már félig puha (erre minimum egy órát kell várni), adjuk a leveshez a megdinsztelt zöldségeket, és a tárkonyt. A szokott módon habarást készítünk a tejszínből és a lisztből, és ha a zöldségek már majdnem megfőttek, könyörtelenül behabarjuk vele a levest. Pótoljuk az elpárolgott vizet, s ezután még körülbelül tíz percig főzzük a levest. Ízesíthetjük még, ha szükséges, egy kevés sóval, és a fél citrom levével.

Tálaljuk forrón, és legyen az asztalon egy kis frissen facsart citromlé is, ha még pikánsabbá akarjuk tenni ezt a nagyon finom, és laktató ételt.




Virslis újburgonya leves

 

Hozzávalók: 80 dkg apróbb szemű újburgonya,1 fej vöröshagyma, 2 gerezd fokhagyma, 1 evőkanál finomliszt, 3 virsli, 2 dl tejföl, őrölt fekete bors, majoránna, őrölt piros paprika, ételízesítő por, só, olaj

 

Elkészítés módja: az újburgonyát megmossuk, megtisztítjuk, a nagyobb szemeket félbevágjuk. A hagymát finomra vágjuk, a fokhagymát megzúzzuk. Elővesszük kedvenc piros fazekunkat, kevés olajat hevítünk benne, rajta a hagymát megfonnyasztjuk, félidőben a fokhagymát is hozzádobjuk. Erre a hagymás alapra szórjuk a krumplit, átforgatjuk, majd felöntjük másfél liter vízzel. Sózzuk, borsozzuk, majoránnázzuk. Erőteljes lángon felforraljuk, majd fedő alatt, gyenge tűzön puhára főzzük. Amíg levesünk fődögél, 3 evőkanál olajból és az 1 evőkanál lisztből barna rántást készítünk. Lehúzzuk a tűzről, majd a pirospaprikát is belekeverjük, hagyjuk kihűlni. Ezután rántásunkat 2 dl vízzel, no meg a tejföllel simára keverjük. Ha jól időzítettünk, a burgonya is megpuhult már, így hát rántásunkat nyugodt lélekkel a levesbe szűrhetjük. Belehintünk még egy kiskanálnyi ételízesítő port, belekarikázzuk a lebőrözött virslit, és készre forraljuk.

Tálaláskor locsoljuk meg tejföllel, díszítsük finomra vágott petrezselyemzölddel.




Zellerkrémleves

 

Hozzávalók: 1 liter csontleves, 1 szép zellergumó, 1 duci burgonya, 2 dl főzőtejszín, 1 tojássárgája frissen vágott zellerzöld, 3 dkg vaj, őrölt fehér bors, cukor

 

Elkészítés módja: a zellert és a burgonyát kis kockákra vágjuk. Kedvenc levesesfazekunkban a csontlét felforraljuk, belevetjük a zöldségeket, és puhára főzzük. A tűzről levéve bevetjük nászajándékba kapott rúdmixerünket, hathatós segítségével levesünket pürésítjük, átszűrjük. Ezután következik a szokásos legírozás (tojássárgájával kikevert tejszínnel sűrítés), majd a finomra vágott zellerzölddel, borssal, cukorral történő ízesítés. Ha ezen túlestünk, akkor a morzsolt nyers vajjal montírozzuk, már nem forraljuk, hanem azon melegében, zsemlekrutonnal tálaljuk.




Zöldborsóleves

 

Hozzávalók: 3 db sárgarépa, 1 nagyobb petrezselyemgyökér, 50 dkg hüvelyes zöldborsó, 1 evőkanál liszt, 1 csokor petrezselyemzöld, só, olaj

 

Elkészítés módja: a zöldborsót kifejtjük, félretesszük, a héját megmossuk, és egy liter vízzel nyakonöntve, feltesszük főni. A zöldségeket tisztítás után apró kockákra vágjuk. Kedvenc fazekunkban olajat hevítünk, gyengén lepirítjuk benne a zöldségeket, meghintjük liszttel, újabb pirítás következik, majd kevés hideg vízzel felengedjük, és felfőzzük. Hozzászűrjük a zöldborsó megfőtt hüvelyének levét, elkeverjük, és beletesszük a zöldborsót is, megsózzuk. Meghintjük a finomra vágott petrezselyemzölddel, és lassan készre főzzük.

Betétnek apró galuskát szaggatunk bele.




Zöldséges pulykaleves

 

Hozzávalók: 60 dkg pulyka felsőcomb filé, 1 fej vöröshagyma, olaj, őrölt pirospaprika, őrölt fekete bors, só, 3 db közepes sárgarépa, 1 db közepes petrezselyemgyökér, 40 dkg újburgonya, 30 dkg zöldborsó, 1 kis csokor kapor

 

Elkészítés módja: A pulykahúst kis kockákra vágjuk. A hagymát megtisztítjuk, finomra vágjuk, és lábasban az olajon a hússal együtt megpirítjuk. Meghintjük a pirospaprikával és a borssal, és felöntjük kb. 1,5 liter vízzel. Megsózzuk, és lefedve kb. 40 perc alatt puhára főzzük. Amíg levesünk fődögél, addig szépen megtisztítjuk a zöldségeket, a répát és a petrezselymet batonra vágjuk, a burgonyát kockákra daraboljuk. A húshoz először a zöldséget, majd tíz perc főzés után a burgonyát adjuk hozzá, és így főzzük készre.

 Végezetül fűszerezzük meg a finomra vágott kaporral.



Zöldségleves

 

Hozzávalók: 2 sárgarépa, 1 petrezselyemgyökér, 1 karalábé, 1 zeller, 1 evőkanál liszt, 1kisebb fej vöröshagyma, 1 csokor petrezselyemzöld, őrölt fekete bors, só, 1,5 liter csontleves, olaj

 

Elkészítés módja: a zöldségeket tisztítás után apró kockákra vágjuk, a vöröshagymát lereszeljük. Kedvenc, kék színű levesesfazekunkban olajat hevítünk, megpirítjuk benne a zöldségeket, és a reszelt vöröshagymát. Ha zsírjára sült, meghintjük a liszttel, egy kicsit még pirítjuk. A csontlével felengedjük, sózzuk, borsozzuk. Lassan készre főzzük, és finomra vágott petrezselyemzölddel ízesítjük.

Különböző betéteket főzhetünk bele (daragaluska, húsgombóc, burgonyagombóc, stb.)









Weblap látogatottság számláló:

Mai: 14
Tegnapi: 16
Heti: 58
Havi: 296
Össz.: 251 214

Látogatottság növelés
Oldal: csak léféle legyen hétféle
A pörkölt örök, és elpusztíthatatlan! - © 2008 - 2024 - miksa.hupont.hu

A HuPont.hu egyszerűvé teszi a weblapkészítés minden lépését! Itt lehetséges a weblapkészítés!

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »