A pörkölt örök, és elpusztíthatatlan!

Egyszerű és rafinált receptek kezdőknek és haladóknak Dzsafi konyhájáról. A recepteket gyűjtögette, rendezgette, szerkesztgette, főzögette Lovranits Miklós.

HOGY TELJES LEGYEN A LAKOMA

HIDEG ÉS MELEG ELŐÉTELEK

***********


Csirkemájas omlett

 

Hozzávalók: 25 dkg csirkemáj, 1 fej vöröshagyma, 1 csokor petrezselyemzöld, 6 tojás, 0,5 dl tejszín, 8 dkg vaj, őrölt fekete bors, majoránna, só

 

Elkészítés módja: a szárnyasmájat kockákra, a vöröshagymát, és a petrezselyemzöldet finomra vágjuk. Tojásainkat leütjük, és a tejszínnel, valamint csipetnyi sóval elhabarjuk. Elővesszük kedvenc lábaskánkat, benne egy kis vajat hevítünk, üvegesre pirítjuk rajta a vöröshagymát, majd hozzáadjuk a májat, és azt is megpirítjuk. Borssal és majoránnával ízesítjük, és meghintjük a finomra vágott petrezselyemzölddel. Megkeressük jól bevált teflonserpenyőnket, beledobjuk a maradék vajat, és négy omlettet sütünk rajta. Meleg tányérra csúsztatjuk, az egyik felére pirított májat halmozunk, majd a másik felét ügyesen ráhajtjuk.

Forrón tálaljuk, puha kenyérrel, és ízlés szerint friss rozéval, vagy könnyű homoki vörösborral.


Csirkemájpástétom ananászcsónakban

 

Hozzávalók: 20 dkg csirkemáj, 1 kis fej vöröshagyma, 10 dkg vaj, 1 dl tej, 2 evőkanál liszt, 1 ananász, 4 szem eper, majoránna, őrölt fekete bors, só, pár szál citromfű

 

Elkészítés módja: csirkemájunkat apróra felkockázzuk, a hagymát finomra vágjuk, és kedves kis lábaskánkban mintegy 2 dkg vajon megfonnyasztjuk. Rádobjuk a májat, hintünk rá egy kis majoránnát, és élénk tűzön pár perc alatt megpirítjuk. Meghintjük liszttel, lepirítjuk, majd felöntjük a forró tejjel, és szűnni nem hagyó kevergetés közben addig főzzük, míg a massza el nem válik az edény falától. Ha ezzel megvagyunk, hideg vízfürdőben kihűtjük.

Az ananászt negyedekre vágjuk, torzsáját kiemeljük, majd kivágjuk belőle a gyümölcshúst.

A májas masszát áttörjük, hogy teljesen homogén, bársonyos legyen, majd  a többi vajjal habosra keverjük. Sózzuk, borsozzuk, majd nyomózsákba töltjük. Szépen kicifrázzuk vele az ananászgerezdeket, majd visszaültetjük a héjbölcsőbe, és jól behűtjük.

Tálaláskor a félbevágott eperszemekkel, és citromfűlevélkékkel díszítsük.

Félszáraz pezsgő illik hozzá.

 

Csülökkocsonya

 

Hozzávalók: 1 füstölt csülök, 1 evőkanál ételízesítő por, 1 kiskanál csípős paprikakrém, pár szem fekete bors, 2 fej vöröshagyma, 8 gerezd fokhagyma, 6 tojás, 2 tojásfehérje, 2 dkg zselatinpor, 1 kiskanál paradicsompüré, só, olaj

 

Elkészítés módja: csülkünket hideg vízben feltesszük főni. Az ételízesítővel, a paprikakrémmel és a borssal fűszerezzük, majd hozzáadjuk a kétféle hagymát is. A fokhagymát pucoltan, a vöröshagymát héjastól. Kis lángon puhára főzzük, levéből kiemeljük, kihűtjük, kicsontozzuk. A 6 tojásból rántottát készítünk. Magunkhoz veszünk 8 deciliternyi főzőlevet, megkóstoljuk, ha kell utánasózunk, valamint még tüzesíthetjük is egy kicsit. Egy alkalmas fazékban megforrósítjuk, a zselatint állandó keverés mellett beleszórjuk, kis lángon 2-3 percig főzzük. No, most ez a lé eléggé zavaros lesz, de ne ijedjünk meg, vérprofi módon tisztára fogjuk varázsolni, a derítés nevű konyhai manőverrel. Tehát: a tojásfehérjét félig habbá verjük, közben a paradicsompürét is beleforgatjuk. A zselatinos főzőlébe öntjük, és gyöngyöző forralással 10 percig főzzük. A tűzhelyről lehúzva 10 percig pihentetjük, majd szűrőruhán (etaminon) átszűrjük, és kissé hűlni hagyjuk. Eddigre már a csülök, és a rántotta is kihűlt, így mindkettőt kis kockákra vágjuk. Előkapunk egy jól fejlett őzgerincformát, megnedvesített celofánnal kibéleljük, és a felkockázott hozzávalókat belerakjuk. Ráöntjük a kocsonyalevet, addig ügyeskedünk, amíg mindenhova befolyik. Hűtőszekrényben megdermesztjük.

Tálaláskor deszkára fordítjuk, majd forró vízbe mártott késsel szeleteljük.

Kínáljunk mellé friss, puha kenyeret, ecetes tormát, és egy-két korsó jóféle világos sört.


Fokhagymás camembert szőlővel

 

Hozzávalók: 4 nagy gerezd fokhagyma, 4x125 gramm natúr camembert sajt, 60 dkg nagy szemű piros szőlő, 5 dkg vaj, provence-i fűszerkeverék, őrölt fekete bors, olívaolaj, 2 dl száraz fehérbor

 

Elkészítés módja: a fokhagymagerezdeket 6-6 részre vágjuk, egy kiskanál olívaolajjal összekeverjük, és a fűszerkeverékbe forgatjuk. 4 kisebb alufólialapot tépünk, és boszorkányos kézügyességünket segítségül híva, kosarakat formázunk belőle. 1-1 kiskanál olívaolajat csurgatunk bele, és beletesszük a sajtkorongokat. Megtűzdeljük a fűszeres fokhagymával, a maradék olajjal és a borral meglocsoljuk, kevés borssal fűszerezzük. A fóliát ráhajtjuk, a fűszeres sajtot becsomagoljuk, és 200 fokra előmelegített sütőben negyedóráig sütjük. Az utolsó pár percben bontsuk le a tetejéről a fóliát, hogy a sajt szép színt kapjon.

Amíg sül a sajt, a szőlőt leszemezzük, a szemeket félbevágjuk, magjukat kikaparjuk. Előveszünk egy teflonserpenyőt, a vajat felolvasztjuk benne, és megfuttatjuk rajta a szőlőszemeket.

Tálaláskor a sajtkorongok köré halmozzuk a szőlőt. Kínáljunk mellé friss barna kenyeret, no meg a főzéshez felnyitott rizlinget se hagyjuk veszni…



Fokhagymás kagylósaláta

 

Hozzávalók: 25 dkg natúr konzerv kagyló, 3 duci gerezd fokhagyma, 1 dl tejföl, 1 csokor petrezselyemzöld, citromlé, olaj, só

 

Elkészítés módja: fokhagymánkat megzúzzuk, keverőtálba tesszük,  enyhén megsózzuk, pár csepp olajat öntünk rá, és a tejföllel  jól összekeverjük. Beletesszük a lecsepegtetett kagylót, meghintjük a finomra vágott petrezselyemmel, pár csepp citromlével ízesítjük, és még egyszer átkeverjük.

Egy-két órára jégre tesszük, majd előhűtött üvegtálon tálaljuk. Adhatjuk előételnek, vagy hidegtál részeként is.


Főtt marhanyelv, mártással

 

Hozzávalók: 60 dkg füstölt marhanyelv, 1 fej vöröshagyma, 1 gerezd fokhagyma, 4 dkg liszt, 2 dl tejföl, 2 babérlevél, szerecsendió, egész fekete bors, koriander, só

 

Elkészítés módja: a marhanyelvre annyi hideg vizet öntünk, hogy ellepje. Reszelt szerecsendióval, finomra vágott vöröshagymával, zúzott fokhagymával, egész borssal, korianderrel, babérlevéllel ízesítjük, és fedő alatt puhára főzzük. Még langyos állapotában lehúzzuk a nyelvről a bőrt, és elegáns szeletkékre vágjuk. A visszamaradt főzőlevet tejfölös habarással sűrítjük, jól felforraljuk, átszűrjük, majd bevonjuk vele a marhanyelvet.

Körítsük burgonyapürével, és kínáljunk mellé villányi kékoportót.


Gombás-sajtos palacsinta

 

Hozzávalók: 8 db palacsinta, 25 dkg vargánya, 15 dkg füstölt sajt, 5 dkg vaj, 2 tojássárgája, őrölt fekete bors, só

 

Elkészítés módja: az apró darabokra vágott erdei gombát a vajon sóval, borssal ízesítve megpároljuk. Amikor a gomba kihűlt, finomra vágjuk, majd serpenyőben felforrósítjuk, és hozzákeverjük a tojássárgáját. A tölteléket a palacsintákra kenjük, összehajtjuk, és kivajazott tűzálló tálba gyengéden egymás mellé fektetjük. Meghintjük a reszelt sajttal, meglocsoljuk olvasztott vajjal, és a sütőben átforrósítjuk.

 Rajnai rizlinget kínálunk mellé.


Hortobágyi húsos palacsinta

 

Hozzávalók: 8 db sós palacsinta, 35 dkg borjúhús, 1 fej vöröshagyma, 1 zöldpaprika, 1 paradicsom, 4 dkg liszt, 2 dl tejföl, 1 dl tejszín, őrölt pirospaprika, só, olaj

 

Elkészítés módja: a vöröshagymát finomra, a borjúhúst kockákra, a zöldpaprikát és a paradicsomot szintén kis darabokra vágjuk. Kedvenc lábaskánkban hagyományos módon jó sűrű pörköltet főzünk belőle. Ha elkészült, a pörköltlét leszűrjük, a húst megdaráljuk. A pörköltlét ismét felforraljuk, majd tejfölös habarással mártás sűrűségűre főzzük. Hozzáöntjük a tejszínt, ismét felforraljuk, és finom szűrőn áttörjük. A húspépet annyi paprikás mártással keverjük össze, hogy jól kenhető legyen, majd megtöltjük vele a palacsintákat. Széleiket behajtjuk, és összecsomagoljuk, majd sütőben jól átforrósítjuk.

Tálaláskor bevonjuk a megmaradt mártással, tejföllel cirkalmazzuk, és bontsunk fel mellé egy testesebb rozét.


Húsos pite

 

Hozzávalók: 25 dkg tehéntúró, 25 dkg finomliszt, 25 dkg sütőmargarin, só, 2 fej közepes vöröshagyma, olaj, 50 dkg vegyes darált hús (marha/sertés), 1 tojás, őrölt fekete bors, majoránna, kakukkfű, szezámmag

 

Elkészítés módja: a túrót áttörjük, majd a liszttel, a puha margarinnal és csipetnyi sóval tésztát gyúrunk belőle. Alufóliába csomagoljuk, és elmegyünk aludni. Mi az ágyba, a tészta a hűtőszekrénybe. Másnap reggel frissen, fitten, kipihenten finomra vágjuk a hagymát, az olajon megfonnyasztjuk, ha kihűlt a hússal, a tojással enyhén megsózva, gyengéden fűszerezve jól összedolgozzuk. Előkeressük kedvenc közepes méretű tepsinket, margarinnal kikenjük, és a tészta felével kibéleljük, oly módon, hogy a tésztát felhúzkodjuk a tepsi belső oldalára is. Rásimítjuk a fűszeres-húsos masszát. A maradék tésztát kinyújtjuk, ügyesen rásimítjuk a töltelékre. A tetejét tojássárgájával lekenjük, a szezámmaggal meghintjük. Előmelegített, 180 fokos sütőben jó fél óra alatt készre sütjük.

Forrón tálaljuk, hideg veltelinivel.


Húsvéti húskenyér

 

Hozzávalók: 25 dkg főtt sonka, 4 főtt tojás, 4 közepes ecetes uborka, 1 kisebb piros kaliforniai paprika, 3 dl tartármártás, 2,5 dl víz, 2,5 dkg zselatin, 1 leveskocka

 

Elkészítés módja: keresünk egy kisebb lábast, beleöntünk 1 dl hideg vizet, beletesszük a zselatint, és jó fél óráig dagadni hagyjuk. Elővesszük jól bejáratott keverőtálunkat, beledobáljuk az apró kockákra vágott sonkát, tojást, uborkát és paprikát. Ráborítjuk a tartármártást, és jól összekeverjük. Mindezek után a maradék másfél deci vízben felforraljuk a leveskockát, és ráöntjük a hideg vízben áztatott zselatinra, és addig kavarjuk, míg a zselatin folyékonnyá nem válik (ha nem engedelmeskedik, meleg víz felett kavarjuk, ne melegítsük közvetlen). Keverjük össze a majonézes masszával, béleljük ki folpackkal kedvenc őzgerincformánkat, és tegyük a jégre öt óra hosszáig.

Ha már tökéletesre dermedt, borítsuk ki a formából, szeljük fel,  adjunk mellé friss péksüteményt, meg amit a locsolók isznak…


Ínyenc májpástétom

 

Hozzávalók: 1 kg csirkemáj, 25 dkg bacon szalonna, 4 tojás, 1 dl félszáraz pezsgő, 4 dl tej, pástétomfűszer-keverék, só

 

Elkészítés módja: májunkat egy szép kis edényben tejbe áztatjuk. Ezt végezzük el este, és így másnap reggel már főzhetünk is. Csepegtessük le a májat, csavarozzuk fel az asztal sarkára a nagyitól kapott húsdarálót, tegyünk bele kis lyukú tárcsát, és kétszer eresszük át rajta az anyagot.

Ha ezzel megvagyunk, üssük bele a tojásokat, fűszerezzük, sózzuk. Botmixert ragadunk, és a matériát finomra turmixoljuk vele, majd a végén pezsgővel bolondítjuk a tökéletes íz elérése miatt.

Keressünk egy szögletes püspökkenyér formát, béleljük ki a szalonnaszeletekkel oly mód, hogy a széle kétfelől leleffegjen, és így szépen be tudjuk majd vele csomagolni a pástétomot.

Tegyük is meg, öntsük bele a masszát a formába, bagyuláljuk be a szalonnával, akkurátusan csomagoljuk alufóliába, állítsuk bele egy vízzel félig töltött tepsibe, és 150 fokon másfél óráig gőzöljük. Ezután kihűtjük, és tálalásig hűtőben dermesztjük.

Kisujjnyi vastagra szelve adjuk az asztalra, vörösborban párolt aszalt szilva kíséretében, és természetesen kedvenc pezsgőnkről sem feledkezzünk el.



Majonézes töltike

 

Hozzávalók: 35 dkg hideg sertéssült, 3 főtt tojás, 3 ecetes uborka, majonéz, 4 nagy savanyú káposzta levél, tartármártás

 

Elkészítés módja: kierezzük a káposztaleveleket, és féltenyérnyi darabokra szeleteljük. A sült húst, a tojást és az uborkát apróra daraboljuk, keverőtálba tesszük, összekeverjük, a majonézzel megkötjük. A káposztalevelekre egy-egy púpos kiskanálnyi tölteléket teszünk, és okosan, ügyesen kicsike batyukat formálunk belőlük. Szorosan egymás mellé téve tálra fektetjük, lefóliázva fél órát hűtőben pihentetjük.

Tálalás előtt bevonjuk tartármártással, és már mehet is az asztalra.

 

 Sajtkrémes padlizsántekercsek


 

Hozzávalók: 60 dkg padlizsán, 30 dkg natúr tejszínes krémsajt, 2 gerezd fokhagyma, 1 csokor metélőhagyma, só, őrölt fekete bors, olaj

 

Elkészítés módja: padlizsánjaink végeit eltávolítjuk, majd hosszában kisujjnyi vastag szeletekre vágjuk. sózzuk, borsozzuk, majd egy szép, nagy teflonserpenyőben kevés forró olajon megsütjük. Konyhai papírtörlőre szedjük, lecsepegtetjük. Egy kedves keverőtálban a krémsajtot a zúzott fokhagymával és a finomra vágott snidlinggel simára keverjük. A langyos padlizsánszeleteket megkenjük a sajtkrémmel, feltekerjük, és már ehetjük is, mivel így, langyosan a legfinomabb.


Svájci sült sajtrudacskák

 

Hozzávalók: 50 dkg gouda vagy cheddar sajt, 7 dl félszáraz fehérbor, 2 tojás, 6 evőkanál liszt, só, olaj

 

Elkészítés módja: a sajtot 1x1 cm-es, kisujjnyi hosszú hasábokra vágjuk, egy mély tálba máglyába rakjuk, annyi bort öntünk rá, amennyi ellepi, és szobahőmérsékleten 1 óráig pácoljuk. A tojások sárgájából 6 evőkanál liszttel, csipetnyi sóval, 2 dl fehérborral közepesen sűrű tésztát keverünk. A  kemény habbá vert tojásfehérjét lazán beleforgatjuk. Sajtrudacskáinkat lecsepegtetjük, gyengéden megszárogatjuk, majd lisztbe forgatjuk (erre azért van szükség, hogy a boros tészta rátapadjon). Beleforgatjuk a masszába, majd bő, forró olajban aranybarnára sütjük.

Forrón tálaljuk, rengeteg salátával.


Szardíniás töltött tojás

 

Hozzávalók: 4 tojás, 1 doboz szardínia, 2 evőkanál majonéz, fél citrom leve, 2 paradicsom, őrölt fekete bors, finomra vágott petrezselyemzöld, csemege paprikakrém, só

 

Elkészítés módja: tojásainkat keményre főzzük, megtisztítjuk, hosszában félbevágjuk, és a sárgáját kiemeljük. Veszünk egy megfelelő méretű keverőtálat, és benne a tojások sárgáit az olajától megszabadított szardíniákkal együtt áttörjük. Hozzákeverjük a majonézt, citromlével, borssal, sóval, és petrezselyemzölddel fűszerezzük. Nyomózsákba tesszük a masszát, és megtöltjük vele a tojásfehérjéket. Ha a citrom másik felét nem dobtuk el, akkor vágjunk csinos kis szeleteket belőle, és ezzel, valamint egy-egy pötty paprikakrémmel díszítsük ételünket.

Tálaláskor helyezzük paradicsomkarikákból készült talapzatra, adjunk mellé forró pirítóst, és bontsunk fel egy szép chardonnay-t.



Szárnyasmájrizottó

 

Hozzávalók: 50 dkg szárnyasmáj, 30 dkg rizs, 20 dkg csiperkegomba, 3 dkg vaj, 1 kis fej vöröshagyma, 15 dkg főtt zöldborsó, 10 dkg reszelt sajt, őrölt fekete bors, majoránna, petrezselyemzöld, só, olaj

 

Elkészítés módja: rizsünket leöblítjük, lecsepegtetjük. Kedvenc rizsfőző edényünkben csipetnyi sóval a vajon megfuttatjuk, dupla mennyiségű vízzel felengedjük, lefedjük és kis lángon, puhára pároljuk. Amíg rizsünk fődögél, a hagymát megtisztítjuk, finomra vágjuk, szép serpenyőnkben az olajon üvegesre sütjük. Hozzáadjuk a kis kockákra vágott gombát, együtt pirítjuk, majd pár perc múlva hozzáadjuk a szintén kis kockákra vágott májat is. Sózzuk, borsozzuk, majoránnázzuk, és még két percig kevergetve pirítjuk. A tűzről levéve beleforgatjuk a párolt rizst, a zöldborsót, és a sajt felét. Meghintjük petrezselyemzölddel, összekeverjük.

Tálaljuk formázva, paradicsommártással körülöntve, és ne feledkezzünk meg egy üde rizlingről sem.


 

 






Weblap látogatottság számláló:

Mai: 10
Tegnapi: 27
Heti: 95
Havi: 333
Össz.: 251 251

Látogatottság növelés
Oldal: étkezés előtti hideg és meleg finomságok
A pörkölt örök, és elpusztíthatatlan! - © 2008 - 2024 - miksa.hupont.hu

A HuPont.hu egyszerűvé teszi a weblapkészítés minden lépését! Itt lehetséges a weblapkészítés!

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »