ERDŐ-MEZŐ AJÁNDÉKAI
***********
Csiperkegombaleves
Hozzávalók: 2 velős csont, 2 sárgarépa, 1 petrezselyem, negyed zeller, 1 közepes fej vöröshagyma, 40 dkg csiperkegomba, 1 citrom, 2 tojássárgája, 2 dl főzőtejszín, 1 csomó petrezselyemzöld, őrölt fekete bors, só, 1 evőkanál liszt, 5 dkg vaj
Elkészítés módja: a csontot 1,5 liter sós vízben feltesszük főni. Ha felforrt, hozzáadjuk a batonra vágott zöldségeket, az egészben hagyott tisztított hagymát, és a gomba szárát. Mintegy másfél óráig főzzük, hogy jóízű csontlevest kapjunk. Ha elkészült a leves, elővesszük kedvenc piros levesfőző fazekunkat. A gombafejeket felszeleteljük, megpermetezzük citromlével, hogy szép fehérek maradjanak. A fazékban a vajat megmelegítjük. Beletesszük a gombát, megborsozzuk, és puhára pároljuk. Ezután meghintjük a liszttel, és a finomra vágott petrezselyemzöld felével. Egy kicsit kevergetve pirítjuk, majd feleresztjük a leszűrt csontlével. Jól elkeverjük, és körülbelül még negyedóráig főzzük. Tálalás előtt legírozzuk, vagyis a tejszínt a tojássárgájával simára keverjük, és a meleg levessel, szálas habverővel simára keverjük. Utána már nem forraljuk, nehogy a tojássárgája összeugorjon.
Tálaljuk zsemlekrutonnal meghintve.
Egészben sült fenyőalja
Hozzávalók: 1,5 kg fenyőalja-gomba (Lactarius deliciosus, ízletes rizike), egy fej fokhagyma, só, zsír, tejföl
Elkészítés módja: Szép, fiatal gombákat válogassunk. Mossuk meg először hideg vízben, majd forrázzuk le, és szárítsuk meg. Tájjellegű zománcos vagy cserép-tepsinket vastagon kenjük meg fagyos zsírral. A lecsepegtetett gombákat rakjuk szorosan egymás mellé úgy, hogy a tetejük legyen alul. Minden gomba közepébe tegyünk egy kiskanál tejfölt és szórjuk meg sóval. Tegyük forró sütőbe, mikorra a tejfölt elsüli, megpuhul. Hintsük meg finomra vágott fokhagymával, és azon melegében adjuk az asztalra.
Körítsük petrezselymes burgonyával, avagy rizzsel, és kínáljunk mellé jóféle házi piros bort.
Füstölt húsos őzlábgomba
Hozzávalók: 8, még szét nem nyílt őzlábgomba kalap, 5 evőkanál főzőtejszín, 3 evőkanál zsemlemorzsa, 20 dkg darált, főtt füstölt hús, 2 db újhagyma, petrezselyemzöld, őrölt fekete bors, só
Elkészítés módja: a gombakalapokat enyhén sós, forrásban levő vízben 2 percig főzzük (blansírozzuk), majd lecsepegtetve hűlni hagyjuk. Keverőtálban a tejszínt a zsemlemorzsával, a füstölt hússal, a felaprított újhagymával, a finomra vágott petrezselyemzölddel, no meg a borssal összedolgozzuk. A gombafejeket üregükkel felfelé kivajazott gömbölyded jénainkba rakjuk, és a húsos masszával púposan megtöltjük. Előmelegített forró sütőben negyedóra alatt készre sütjük.
Tálaljuk azon melegében, pirítóssal és egy pohár szép, száraz vörösborral.
Gomba erőleves
Hozzávalók: 20 dkg darált marhahús, 1 adag csirkeaprólék, 2 sárgarépa, 1 gyökér, kis darab zeller és karalábé, 1 kis fej vöröshagyma, 2 gerezd fokhagyma, 20 dkg csiperkegomba, 5 dkg szárított vargánya, 2 erőleveskocka, 1 kis doboz paradicsompüré, 2 tojásfehérje, szemes fekete bors, só, a levesbetétnek 25 dkg kész gombás tortellini
Elkészítés módja: keressük meg legszebb levesesfazekunkat, készítsünk valami harapnivalót, hűtsük be a sört, és ha mindezen előkészületekkel végeztünk, álljunk neki főzni. Tisztítsuk meg a zöldséget és a gombát, az előbbit reszeljük meg, az utóbbit vágjuk apró kockákra, valamint az aprólékot is daraboljuk fel kedves kis darabokra. Fogjuk a fazekat, keverjük össze benne a darált húst a paradicsompürével és a tojásfehérjével, és öntsük fel két és fél liter hideg vízzel. Tegyük bele a csirkeaprólékot, a zöldséget és a gombát, egészben a vöröshagymát, a két gerezd fokhagymát, 3 dkg szárított vargányát, fűszerezzük szemes borssal és az erőleveskockákkal. Gyújtsunk alá, és főzzük lassú, gyöngyöző forralással két órán át. Ha elkészült, húzzuk le a tűzről, pihentessük öt percig, majd vászonszalvétán szűrjük át.
Közben nyugodtan falatozzunk, hosszú az idő, míg munkánk végére érünk. Két harapás közben egy másik fazékban áztassuk be fél órára egy kis langyos vízbe a maradék vargányát. Áztatás után főzzük puhára, majd emeljük ki a főzőléből, és tartsuk melegen. Egészítsük ki a főzőlevet 2 literre, forraljuk fel, sózzuk meg, és főzzük ki benne a tortelliniket.
Szedjük bele vargányástul legszebb levesestálunkba, és merítsük rá a forró erőlevest. Hintsük meg szárított, apróra tört petrezselyemlevéllel, és egy széles mosoly kíséretében adjuk fel az asztalra.
Gombapaprikás
Hozzávalók: 1 kg gomba, 1 nagy fej vöröshagyma, 1 zöldpaprika, 1 paradicsom, 2 dl tejföl, 3 dkg liszt, őrölt pirospaprika, őrölt fekete bors, só, olaj
Elkészítés módja: a megtisztított gombát felszeleteljük, kockákra vágjuk, ahogy úri kedvünk tartja. A finomra vágott hagymát az olajban megpároljuk, hozzáadjuk a gombát, majd a kisebb kockákra darabolt zöldpaprikát és a paradicsomot. Sózzuk, borsozzuk, meghintjük őrölt pirospaprikával. Ha enyhén roppanósra puhult, a tejfölből és a lisztből készült habarással besűrítjük, összeforraljuk, és már tálalhatjuk is.
Körítsük galuskával, bár nem szentségtörés a szarvacska, kagyló, vagy orsótészta sem.
Kínáljunk mellé jóféle egri merlot-ot, és a friss, puha kenyér sem hiányozzon az asztalról.
Megjegyzés: ha a pirospaprikát a tűzről levett, párolt hagymához adjuk, és utána tesszük bele a többi hozzávalót, valamint elhagyjuk a tejfölös habarást, akkor gombapörköltet főztünk.
A többi ugyanaz. Savanyúságot, salátát egyik ételhez sem adunk.
Gombás sonkatekercs
Hozzávalók: 30 dkg gomba, 8 szép szelet sonka, 5 dkg kolozsvári szalonna, 10 dkg vékonyra szelt edami sajt, 2 dl tejföl, 3 dkg vaj, zsemlemorzsa, 1 fej vöröshagyma, 1 csokor petrezselyemzöld, őrölt fekete bors, só
Elkészítés módja: gombánkat vékonyra szeljük, a hagymát és a petrezselyemzöldet finomra vágjuk. Kedvenc teflonunkban vajat olvasztunk, rajta megdinszteljük a hagymát, beledobjuk a gombát, sózzuk, borsozzuk, majd fedő alatt puhára pároljuk. Ha kész, meghintjük a petrezselyemmel.
Fogjuk a sonkaszeleteket, egyenletesen felhordjuk rá a gombapépet, majd aranyos kis tekercseket formálunk belőle.
A kis kockákra vágott szalonnát belehintjük egy megfelelő méretű tűzálló tálba, gyengéden ráfektetjük a tekercseket, meglocsoljuk a tejföl felével, majd betakarjuk a sajttal. Ráöntjük a maradék tejfölt, meghintjük a zsemlemorzsával, majd 220 fokos sütőben húsz perc alatt készre sütjük.
Tálaljuk burgonyapürével, rengeteg friss salátával, és egy szép rizlinggel.
Gombatorta
Hozzávalók: a tésztához: 25 dkg liszt, 12 dkg vaj, 1 tojás sárgája, csipet só, kevés víz
a töltelékhez: 80 dkg gomba, 1 kis fej vöröshagyma, 2 dl fehér bor, 1,5 dl húsleves, 1,5 dl tejföl, 10 dkg sonka, 10 dkg reszelt sajt, 1 tojás sárgája, 5 dkg vaj, só, őrölt fekete bors, rozmaring
Elkészítés módja: a tésztának valókat összegyúrjuk, majd eldugjuk a hűtőben, hadd higgyék azt, hogy sima ragut készítünk. A hagymát finomra vágjuk, a sonkát felcsíkozzuk, a gombát nagyobb darabokra vagdossuk. Elővarázsoljuk kedvenc teflonserpenyőnket, benne a vajat barnára sütjük, 2 percig pirítjuk rajta a gombát, majd kivesszük, félretesszük. A gomba után maradt zsiradékban aranysárgára sütjük a hagymát, és összekeverjük 1 evőkanál liszttel. Felöntjük a borral, a levessel, és a tejföllel, és jól összekeverjük. Felforraljuk, majd levesszük a tűzről, fűszerezzük és a tojássárgájával összekeverjük. Rejtekhelyéről kivesszük a tésztát, átgyúrjuk, kinyújtjuk, és magas falú tortaformába tesszük, a széleit körbe-körbe felhúzkodjuk. Megszurkáljuk az alját, szépen, egyenletesen elterítjük rajta a sonkát, a mártást a gombával összekeverjük, és ezt a masszát ügyesen rásimítjuk a sonkás tésztára. 220 fokos sütőbe toljuk, pörköljük 15 percig, hintsük meg a reszelt sajttal, majd kb. 10 perc alatt süssük készre.
Tálaláskor hintsük meg friss metélőhagymával, és kínáljunk mellé egy keményebb rajnai rizlinget.
Odüsszeusz gombája
Hozzávalók: 1 kg termesztett csiperke, 1 citrom, 3 duci gerezd fokhagyma, 1 szép nagy fej vöröshagyma, 2 csokor újhagyma, 1 dl száraz fehér bor, 1 nagyon dagadt paradicsom, csokornyi petrezselyemzöld, oregánó, bazsalikom, só, bors, olívaolaj
Elkészítés módja: ha valamely irgalmas szamaritánus barátunk vett nekünk karácsonyra Metaxát, akkor igyunk bele. Ha nem, rohanjunk le a legközelebbi élelmiszer jellegű vegyes üzletbe, és ragadjunk meg egyet. Távozás előtt (a kellemetlenségek elkerülése végett) fizessünk.
Konyhánk meghitt melegében az agraricus biasporust szabadítsuk meg tönkjétől, szögedi halas bicskánkkal tüntessük el róla azokat a csúnya kis földmaradékokat, és digitális tolómérőnk segítségével vágjuk fel 3 mm-es szeletekre. Dobáljuk bele egy megfelelő méretű tálba, öntsük le a citrom frissen facsart levével, keverjük össze a zúzott fokhagymával, hintsük meg mediterrán fűszereinkkel. Jöhet a Metaxa!
Az ételhez köze nincsen, de szeretem!
Hagymáinkat vagdaljuk finomra, rántsuk elő kedvenc magasfalú óriás serpenyőnket, hevítsünk benne olívát, dinszteljük meg benne a kétféle hagymát, borítsuk rá a bort, sózzuk, borsozzuk.
Nyomjuk rá a gombát, a szintén picurra kockázott paradicsomot, és pirítsuk-pároljuk készre.
Tálalás előtt hintsük meg a gyönyörűre vágott petrezselyemzölddel, roppant gyorsan varázsoljunk mellé pirítóst, és az étvágygerjesztőnek alkalmazott görög csoda után nyissunk ki egy sűrűn folyó, Thrákiában préselt vörösbort.
Rókagombapörkölt
Hozzávalók: 1 kg rókagomba, 1 nagy fej vöröshagyma, 2 gerezd fokhagyma, kis darab cseresznyepaprika, őrölt piros paprika, só
Elkészítés módja: gombánk talpának az alját levágjuk, szűrőben leöblítjük, lecsepegtetjük. Nem kapargatjuk, nem hámozgatjuk. Ha vannak benne nagyobb fejek, akkor azokat mérettől függően vagy félbe, vagy negyedbe vágjuk. elővesszük kedvenc piros lábasunkat, beletesszük a gombát, hozzáadjuk a finomra vágott vöröshagymát, és a zúzott fokhagymát. Sózzuk, meghintjük pirospaprikával, a cseresznyepaprikával tüzesítjük. Annyi vizet öntünk rá, amennyi éppen ellepi, felforraljuk, majd kis lángon kb. 20 percig főzzük, ezalatt a gomba megpuhul, a leve pedig kellőképpen besűrűsödik.
Tálaljuk forrón, tejföllel meglocsolva, puha kenyérrel körítve. Száraz asztali vörösbort kínáljunk hozzá.
Bármilyen furcsa is, tényleg nem kell a hagymát zsiradékba fullasztani, így is eléggé laktató, de legalább van esélyünk arra, hogy elmulasszuk az éjszakai bikaviadalt.
Sült gomba juhtúróval
Hozzávalók: személyenként 4 db nagyobb csiperkegomba kalapja (de lehet jóféle erdei gomba is), 15 dkg húsos kolozsvári szalonna, 25 dkg juhtúró, feketeáfonya dzsem, vagy befőtt
Elkészítés módja: A szalonnát apró kockákra vágjuk, és kedvenc teflonserpenyőnkben a zsírját kiolvasztjuk. A pörcöt szűrőkanállal kiemeljük, félretesszük. A gombakalapokat üregükkel lefelé a szalonnazsírban kb. 3 perc alatt megsütjük, majd megfordítjuk. A juhtúrót a megfordított gombakalapok üregébe morzsoljuk, a lángot mérsékeljük alatta, s így sütjük 2-3 percig.
Ha jól átsült, a tűzhelyről lehúzzuk, és már tálaljuk is a következő módon: a juhtúrós gombafejeket tányérra rakjuk, az áfonyával körbeöntjük, a pörccel meghintjük. Külön tálban paradicsomos jégsalátát adunk hozzá, az italunk pedig legyen cabernet sauvignon.
Szegfűgombaleves
Hozzávalók: 30 dkg friss szegfűgomba, 1 fej vöröshagyma, 2 dl tejföl, őrölt piros paprika, őrölt fekete bors, só, fél csokor petrezselyemzöld, olaj
Elkészítés módja: elővesszük kedvenc levesesfazekunkat, benne olajat hevítünk, és a finomra vágott hagymát megfonnyasztjuk rajta. Meghintjük a pirospaprikával, rádobjuk a gombát, és kevergetve puhára pároljuk. Ha a gomba megpuhult, meghintjük a felaprított petrezselyemmel, és a liszttel, jól elkeverjük, kicsit pirítjuk, majd bő egy liter vízzel felengedjük. Sózzuk, borsozzuk, nagy lángon felforraljuk. Csipetkével gazdagítjuk.
Minden levesestányérba kanalazzunk pár evőkanálnyi tejfölt, majd merítsük rá a forró levest.
Tárkonyos rókagombaleves
Hozzávalók: 50 dkg rókagomba, babérlevél, tárkony, őrölt piros paprika, 2 evőkanál liszt, 2 tojás, só, olaj
Elkészítés módja: a rókagombát, miután a talpának az alját levágtuk, szűrőbe téve leöblítjük. Nem kell kapargatni sem a kalapját, sem a szárát. Lecsepegtetjük, és fél centiméter vastagon felszeleteljük. Elővesszük kedvenc levesesfazekunkat, beletesszük a gombát, ráöntünk másfél liter vizet, és nagy lángon felforraljuk. A babérlevéllel és a tárkonnyal fűszerezzük, sózzuk, és lefedve kb. 20 perc alatt megpároljuk. Közben világos rántást készítünk, a tűzről lehúzzuk, belekeverjük a pirospaprikát, és hűlni hagyjuk. Ha gombánk roppanósra puhult, a rántást egy kevés vízzel simára keverjük, és besűrítjük vele a levest. Készre forraljuk, folyamatos keverés közben belecsurgatjuk a felvert tojást, ha kell utánasózunk.
Cseréptálban, forrón tálaljuk.
Töltött gomba
Hozzávalók: személyenként 4 szép nagy csiperkegomba, 1 kis konzerv májpástétom, 3 db száraz zsemle, 2 db tojás, só, bors, frissen vágott petrezselyemzöld, 20 dkg reszelt sajt.
Elkészítés módja: a gombát megmossuk, a kalapokat félretesszük. A tönköket apróra szeljük. Eldolgozzuk a beáztatott és kifacsart zsemlével, a tojással, a májkrémmel, sózzuk, borsozzuk, beledolgozzuk a petrezselymet is.
Előveszünk egy mérethelyes tűzálló tálat, kiolajozzuk. Hanyatt fektetjük benne gombáinkat, és megtöltjük a masszával, a reszelt sajttal megkoronázzuk. Alufóliával lefedve közepesen forró (180 fok) sütőben bő negyed óra alatt megsütjük, a vége felé a fóliától megszabadítjuk, hogy egy kissé megpiruljon.
Köríthetjük burgonyapürével, és kínáljunk mellé egy szép merlot-ot.
Vargánya krémleves
Hozzávalók: 30 dkg vargánya, olaj, 1 közepes fej vöröshagyma, só, 2 dl főzőtejszín, 1 evőkanál finomliszt, fél csokor friss petrezselyemzöld.
Elkészítés módja: a vargányát folyó víz alatt leöblítjük (soha nem áztatjuk!), szárazra töröljük. Az egyik felét kockákra, a többit vékony szeletekre vágjuk. Egy alkalmas lábasban, forró olajon a kockákra vágott gombát megpirítjuk, félretesszük. Ugyanebben az olajban aranysárgára pirítjuk a finomra vágott vöröshagymát, majd hozzáadjuk a szeletelt gombát, és kevergetve 4-5 perc alatt megpirítjuk. Enyhén megsózzuk, majd egy kevés vizet hozzáöntve 10 perc alatt puhára pároljuk. Felöntjük körülbelül 8 dl vízzel, felforraljuk, a tejszínt a liszttel simára keverjük, behabarjuk vele a levesünket, és összeforraljuk. Rúd mixerrel pépesítjük, átszűrjük.
Tálalás előtt beletesszük a pirított vargányakockákat, és meghintjük finomra vágott petrezselyemmel.
Vargányaleves
Hozzávalók: 50 dkg burgonya, 40 dkg friss vargánya, 1 nagy fej vöröshagyma, 2 dl tejföl, 2 evőkanál liszt, őrölt piros paprika, őrölt fekete bors, só
Elkészítés módja: elővesszük kedvenc levesfőző fazekunkat. A gombát szeletekre, a hagymát finomra vágjuk, a burgonyát felkockázzuk. Olajat hevítünk a fazékban, megfonnyasztjuk rajta a hagymát, majd belevetjük a gombát. Kevergetve addig pirítjuk, amíg a vargánya a levét el nem főtte. Ha zsírjára sült, borsozzuk, paprikázzuk, hideg vízzel sebtében felengedjük. Beletesszük a burgonyát, elkeverjük, annyi vízzel felengedjük, hogy jól ellepje. Lassú tűzön puhára főzzük. A tejfölből, és a lisztből habarást készítünk, vele leveskénket besűrítjük.
Jól összeforraljuk, és már tálalhatjuk is.